Öntözőrendszer alkatrészei:
Kertépítés során felmerül az öntözőrendszer kérdése is. Ilyenkor gyakori kérdés, hogy milyen alkatrészekből épül fel egy öntözőrendszer. A piacon sok gyártó termékéből lehet válogatni. A következő rövid ismertetővel szeretnénk általános képet adni a főbb alkatrészekről.
Szórófejek:
A szórófejek a víz nyomásának hatására emelkednek ki a talajból, majd az öntözés végeztével visszasüllyednek oda. Két fő típust különböztetünk meg:
Spray fejek: Kisebb területek öntözésére használatos fejek. Szórási sugaruk 2-6m közötti. Egyenletesen öntözik be a teljes területet. Léteznek fix és állítható szórásképű, nyomásszabályozott és visszacsapó szeleppel ellátott változataik is.
Rotoros fejek: Öntözési sugaruk 4,5-10-16-35m közé esik. Forgás közben öntözik be a területet Beállítható szögtartománnyal (40-360°) rendelkeznek.
Csepegtető csövek, testek:
Cserjék, fák öntözésére használható csövek,16-20mm átmérővel. Beépített csepegtető idomokkal rendelkeznek, melyek 20-100 cm-re helyezkednek el egymástól. Egyedi csepegtető testekkel kiválóan öntözhetők cserepes- és dézsás növények, balkonládák
Mágnesszelep:
Ez az alkatrész biztosítja, hogy mindig tökéletesen induljon-zárjon az adott locsolási zóna. Törpefeszültségű (24 V AC) elektromos jel nyitja ill. zárja a szelepet. A jelet, a vezérlő elektronika adja a szelepeknek, de kézi nyitással is üzemeltethető.
Az automata a mágnesszelepekkel elektromos kapcsolatban áll és e szelepeken keresztül vezérli az öntözést. A mágnes szelep a hozzá csatlakozó csövekkel és szórófejekkel együtt egy-egy öntözési zónát alkot. Létezik fix átfolyású és átfolyás szabályozós változata is.
Automatika:
A vezérlőautomatika működteti az öntözőrendszert, gondoskodik a rendelkezésre álló vízmennyiség elosztásáról, a program szerint nyitja és zárja a mágnesszelepeket, indítja a szivattyút.
Mára a vezérlők teljesen kiszolgálják valamennyi öntözéstechnikai vezérlési funkciót. A kisebb vezérlők általában 2-12db mágnes-szelepet képesek kezelni, némelyik bővitő modul fogadására is alkalmas. Ha esetlegesen több körre lenne szükség, akkor komolyabb vezérlők is a rendelkezésre állnak.
Beállíthatjuk, hogy mely napokon, mikor, mennyi ideig öntözzön a rendszer.
Lehetőség van egy zóna öntözését naponta többször is elindítani.
Biztosítja a mágnesszelepek vezérléséhez szükséges 24V-ot
Esőérzékelő kapcsolható az automatikához.
Szezonális állítási lehetőséggel rendelkezik, így a nyári melegben is a szükséges vízmennyiség adható ki.
Áramkimaradás esetén, a benne lévő elem, az újabbakban EPROM segítségével megtartja a programot.
Esőérzékelő:
Csapadékos időben letiltja az öntözést, érzékenysége szabályozható, így beállíthatjuk, hogy hány mm csapadék esetén tiltsa le az öntözést és az eső elállta után még mennyi ideig ne öntözzön a rendszer.
Felépítésük egyszerű,használatával elkerülhető a túlöntözés esőben és eső után.
Szűrő:
Üledékes, homokos víz esetén a lebegő szennyeződés fokozott kopást, eltömődést okozhat a rendszer elemeiben. Beébített szűrő használatával ez nagyrészt kiküszöbölhető.
Csövek:
Több átmérőben gyártanak KPE csövet, a leggyakrabban használt méretek kiskertekben 25mm, 32mm, míg parkokban, sportlétesítményekben 32 – 110 mm, anyaguk időtálló, téli fagymentesítéssel gyakorlatilag örökké tartanak. Fontos a megfelelő méret megválasztása, főleg nagy vízmennyiség nagyobb távra történő szállítása esetén, mivel itt már jelentős nyomásveszteség léphet fel.
A vezetékek mélységét általában kis rendszereknél a szórófejek nagysága határozza meg, ami átlagosan kb. 20-35 cm – míg nagyobb rendszereknél pl. sportpályáknál 40 – 70 cm is lehet.
Szelepakna:
Műanyagból kialakított szelepaknákkal egyszerűen megoldható a szelepek elhelyezése a talajban, zöld tetővel nem feltűnőek, jól bírják a terhelést.
Fittingek:
Különböző idomok segítségével tudjuk a csővezetéket, a szórófejeket, mágnesszelepeket és egyéb alkatrészeket összekötni. Gyorsan szerelhető, szökség esetén bontható kötéssel kapcsolódnak egymáshoz.